Všeobecné

Poradíme vám 3 varianty, jak si připravit podklad pod zahradní domek nebo altán.

záhradný domček s terasou na podklade zo zámkovej dlažby

Poradíme vám jak si spolehlivě připravit podklad pod dřevěnou chatku, altán nebo zahradní domek.

podklad pod chatky

Rozhodli jste se postavit dřevěný altán, chatku či zahradní domek? Nevíte jaký podklad je třeba připravit před montáží? Čtěte dále a vyberte si z našich 3 ověřených postupů.

U všech tří staveb se musíte držet těchto základních pravidel:

1. Betonová deska

Nejvhodnější variantou je betonová deska. Základy je třeba chránit proti zemní vlhkosti a vodě. Jako ochrana proti zemní vlhkosti se používají asfaltové pásy, které tvoří izolační podložku pod základy. Na povrch betonové desky se zase doporučuje aplikovat tekutou hydroizolaci (tzv. tekutá lepenka) – jedná se o trvale pružný izolační nátěr, který po vytvrzení vytvoří souvislou hydroizolační vrstvu.

Tento podklad je sice nejvhodnější, ale zároveň i finančně nejnáročnější.

2. Zámková dlažba

Pokud nemůžete provést podklad z betonové desky, zvolte jako alternativu zámkovou dlažbu. Nejprve je třeba vyrovnat plochu, vysypat ji štěrkem, zhutnit a následně rozmístit po celé ploše zámkové kostky.
Je důležité zajistit i okraj takové plochy ze zámkové dlažby, aby se nestalo, že se nám dlažba pod váhou chatky / altánku / domečku začne rozcházet do stran.

Takový podklad je tzv. zlatou střední cestou.

3. Betonové kostky

Pokud ani alternativa ze zámkové dlažby není možná, například z důvodu nedostupnosti terénu nebo z důvodu minimalizování nákladů na přípravu podkladu, stačí Vám připravit podklad z 36ks betonových kostek, případně betonových zatravňovačů.

Stejně jako u podkladu ze zámkové dlažby je třeba nejprve vyrovnat plochu, vysypat ji štěrkem, zhutnit a následně rovnoměrně rozmístit betonové kostky.

Doporučujeme zajistit obvod podkladu stavby před vstupem hlodavců, které po určité době pobytu pod chatkou zapříčiní nepříjemné zápachy.

Tip: Pod zahradní domek je vhodné rozložit fólii oddělující chatku od vlhkosti podkladu (typ podkladu č.1 a č.2)

O zbytek montáže se rádi postará náš zkušený montážní tým.

Na takto připravený vyvýšený podklad Vám každých 50-60cm poklademe podkladové hranoly, které jsou impregnované a jsou součástí zahradní chatky, kterou Vám dodáme. Tímto se zajistí vzduchová mezera a prodyšnost mezi podkladem a podlahou domku a nedochází ke znehodnocení spodní části chatky vlhnutím a hnilobou.

👉 Zde najdete naši nabídku dřevěných chatek, zahradních domků a altánků ze dřeva:

4 thoughts on “Poradíme vám 3 varianty, jak si připravit podklad pod zahradní domek nebo altán.

 1. Jana Sodomková napsal:

  Zdravím Vás, potřebuji poradit, jaký základ je nejlepší pod chatku, maringotku a to bez stavebního povolení.Děkuji

  1. Linda Lemonová napsal:

   Dobrý den, odpověď naleznete zde: https://chatkylemon.cz/podklad-pod-drevenou-chatku-altan-nebo-zahradni-domek/ . Rádi Vám poradíme i přes telefon → +420 720 211 233

  2. Linda Lemonová napsal:

   Na svém pozemku si nemůžete dělat co chcete. Musíte dodržovat určitá pravidla. Na jednopodlažní zahradní domek, který nemá více než 25m2 a není pevně spojen se zemí, stavební povolení nepotřebujete. Stavbu je ovšem podle zákona nutno ohlásit obci. Nesmí to být stavba pro podnikatelský účel, tam platí jiná pravidla. Pokud je dřevostavba blíže než 2 metry od hranice souseda, potřebujete jeho souhlas. Více na téma Jak postavit zahradní domek bez stavebního povolení (3 podklady s návodem) naleznete zde → https://chatkylemon.cz/podklad-pod-drevenou-chatku-altan-nebo-zahradni-domek/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *