Proč je třeba dřevěnou chatku, domeček nebo altán natírat?
Jedinou nevýhodou přírodního dřeva je, že po čase mění svůj vzhled. Dřevo bez jakékoli péče začne postupně sesychat, popraská, napadnou ho houby, plísně, škůdce a ztratí svůj přírodní odstín (zesivně nebo zmodrá). Ochranný nátěr zajistí, aby tyto vnější vlivy nepronikly do hloubky dřeva a tak bude vaše dřevěná stavba krásná po celý váš život. Povrchová úprava tedy zachovává rozměrovou, kvalitativní a barvenou stálost vaší dřevěné chatky, zahradního domku nebo altánku.
Dřevo je třeba ochránit před:
Povětrnostními podmínkami
(vlhkost)
Mechanickým poškozením
(zejména u podlahy a terasy)
Houbami, Plísněmi, Hmyzem, Hnilobou
(fungicidní ochrana)
UV zářením
(zejména u exteriérového dřeva)
Čím můžu natřít svou zahradní stavbu ze dřeva?
Napouštědla/Impregnace
Tyto výrobky byste měli použít jako úplně první nátěr na dřevo, které nebylo dosud ničím ošetřeno. Jejich úkolem je vpít se do dřeva a chránit jej před houbami, plísněmi a modraním. Impregnace je však jen základní ochrana a vyžaduje ještě minimálně jeden nátěr lakem, voskem, olejem nebo lazurou.
Olej
Olej chrání dřevo před hmyzem, plísněmi a nadbytečnou vlhkostí (dřevo nezeschne). Působí hluboko do dřeva, prodlužuje jeho životnost, dovoluje mu dýchat a zvýrazňuje jeho strukturu. Nezabrání „jizvám“ po mechanickém poškození a proto není vhodný jako nátěr terasy, podlahy a desek, které jsou vystaveny větší mechanické zátěži.
Vosk
Vosk vytváří na dřevě účinnou ochrannou vrstvu. Chrání dřevo zejména zvenčí – před špínou a vlhkostí – proto je nejčastěji využíván pro podlahy, terasy, nábytek nebo schody. Obnovuje lesk dřeva a oživuje jeho barvu.
Lazura
Lazura neobsahuje ochranu před škůdci a houbami a proto je třeba ji nanášet až po impregnaci/napouštědlech. Umožňuje dřevu dýchat a oživuje jeho vzhled.
Lak
Je vhodný zejména k nátěru dřevěné podlahy a terasy, jelikož účinně ochrání dřevo i před mechanickým poškozením. Lak na dřevo je během nanášení zbarven do bíla, ale po zaschnutí je transparentní. Při nátěru exteriérového dřeva je dobré si všímat zejména toho, zda lak obsahuje UV filtr.
Mořidlo
Mořidlo slouží k barevné úpravě dřeva, ne však k jeho povrchové ochraně. Mořidlo zvýrazní přirozenou barvu a strukturu dřeva, na rozdíl od barvy, která spíše překryje letokruhy a dodá dřevu „umělý“ vzhled.
Kolik nátěru bude „tak akorát“?
Na každém přípravku je výrobcem vždy uvedeno, kolik litrů nátěru vám „vydá“ na jak velkou plochu (m²). Nazývá se to vydatnost nátěru a v průměru to vychází na 10-15m²/1l nátěru na 1m².
Na každém zakoupeném prostředku máte uvedenu i doporučenou tloušťku nátěru. Neplatí pravidlo „čím více vrstev, tím vyšší odolnost“. Velká vrstva nátěru může způsobit škody. Nátěr se pod vlivem vlhkosti začne olupovat a vy se můžete připravit na opětovné broušení a natírání vaší chatky, případně altánku.
Počet vrstev závisí na typu a kvalitě nátěru, ale zejména na tom, zda natíráme dřevo, které se nachází v interiéru nebo v exteriéru. Obecně platí:
Interiér: 1-2vrstvy | Exteriér: 2-3vrstvy
Kdy nátěr zaschne?
Rychlost, jakou váš nátěr zaschne, ovlivňuje zejména teplota vzduchu během aplikace. Při teplotě 15°C a mírném slunci vám nátěr zaschne za cca 24hod. Nedoporučuje se natírat dřevo pokud je teplota vzduchu nižší než 5°C a stejně tak se vyhněte natírání ve dnech, kdy slunce extrémně „peče“, neboť hrozí popraskání nátěru.
Jak často natírat dřevěnou chatku, altán nebo domeček?
Záleží na životnosti nátěru, jinak řečeno – kvality nátěru – tedy na škále od 1-15 let. Každý zkušený prodejce vám v zásadě řekne toto: „Životnost nátěru odpovídá kvalitě (ceně).“ Takže pokud nechcete natírat chatku každý rok, je třeba použít kvalitní (dražší) nátěr.
Pokud se budete držet výše uvedených rad, Vaše radost z dřevěné chatky, altánku nebo domečku nevybledne ani po 20-ti letech. Ušetří Vám to nejen čas, ale také nemalé finanční náklady.
👉 Zde najdete naši nabídku dřevěných chatek, zahradních domků a altánků ze dřeva: