Jak postavit zahradní domek bez stavebního povolení?

Stavební povolení na zahradní domek

Jak postavit zahradní domek bez stavebního povolení? Je všeobecně známo, že zahradní stavby do 25m2 nepotřebují stavební povolení. Existují však i další podmínky, které by měla stavba splňovat, chce-li být osvobozena od této povinnosti.

Podmínky:

  • Půdorys stavby nesmí být více než 25m2 (do tohoto se počítá i terasa/přístavba).
  • Stavba by měla být přízemní (bez řádného patra).
  • Výška stavby by neměla přesahovat 5m.
  • Hloubka stavby (podzemní) by neměla přesahovat 3m.
  • Stavba by měla být umístěna v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 metry.
  • Stavba nesmí být postavena pro podnikatelské účely.
  • Stavba by měla sloužit jako doplňková stavba k hlavní stavbě.
  • Stavba nesmí zásadně ovlivňovat životní prostředí.

 

Splňujete-li všechny z výše uvedených podmínek, postačí Vám ohlášení drobné stavby příslušnému stavebnímu úřadu. Jeho vzor si snadno stáhnete na internetu. Nezapomeňte doložit i potřebné dokumenty jako list vlastnictví (nebo nájemní smlouvu), souhlas spoluvlastníků parcely (pokud nejste jediný vlastník), jednoduchý nákres stavby na pozemku, jednoduchý technický výkres stavby s rozměry a souhlas souseda (třeba pokud bude stavba méně než 2m od hranice sousedního pozemku). Připravte si i správný poplatek (cca 30-50 €).

V realitě ovšem platí, že každý stavební úřad posuzuje potřebu stavebního povolení jinak, někde přísněji a jinde zase benevolentněji. Proto doporučujeme zeptat se na situaci ve vašem městě někoho kdo zahradní domek na svém pozemku má, případně si podmínky zjistit přímo na vašem úřadě. V případě neohlášení stavby nebo chybějícího stavebního povolení Vám hrozí pokuta ve stovkách eur, v krajních případech i odstranění stavby.

Máte-li jakékoli dotazy, rádi Vám poradíme na základě našich 15 letých zkušeností se stavbou zahradních domků. Neváháte nás kontaktovat na tel. čísle: +420 720 211 233

Širokou nabídku zahradních chatek a domků od firmy Chatky Lemon naleznete zde.