Nejčastější chyby při stavbě zahradní chatky

chyby při stavbě zahradní chatky

Nesprávně provedené základy nebo špatně vypracovaný stavební plán Vám mohou pokazit celou zahradní stavbu. V tomto blogu Vám vysvětlíme, jakých chyb se máte vyvarovat při přípravě podkladu i při stavbě montované dřevostavby.

Základy jsou nejdůležitější částí stavby a to i přesto, že je není vůbec vidět. Určují, jak silná a pevná stavba na nich může stát a jak dlouho vydrží. Pokud neuděláte podklad pořádně, problémy se začnou nabalovat jeden na druhý. Ale začněme od začátku.

1. Svépomocí nebo na klíč?

Nepřeceňujte své schopnosti. Montáž dřevěné chatky vyžaduje určité stavební zkušenosti. Pokud jste nikdy předtím nestavěli stavbu ze dřeva, doporučujeme zvážit možnost nechat si postavit zahradní chatku montážní firmou.

2. Stavební povolení

Na svém pozemku si nemůžete dělat co chcete. Musíte dodržovat určitá pravidla. Na jednopodlažní zahradní domek, jehož zastavěná plocha nepřesáhne 25m2 a výška je menší než 5m, stavební povolení nepotřebujete. Stavbu je ovšem podle zákona nutno ohlásit obci. Nesmí to být stavba pro podnikatelský účel, tam platí jiná pravidla. Pokud je dřevostavba blíže než 2 metry od hranice souseda, potřebujete jeho souhlas. Více na téma Jak postavit zahradní domek bez stavebního povolení naleznete zde.

3. Stavební plán

Před zahájením je dobré mít připravený STAVEBNÍ PLÁN (technický nákres). Ten dostanete buď od prodejce montovaných dřevostaveb, nebo si jej necháte vypracovat odborníkem. Před započetím stavby je třeba se zamyslet nad základy, výškou stěn, nosnými příčkami, odvodněním, větráním, rozvody, případně elektrickými zásuvkami a podobně. Rozmyslete si 2x, jak velká má být Vaše dřevostavba. Pokud je možnost, vždy se rozhodněte raději pro větší chatku či terasu, nebudete toho litovat.

4. Výběr místa v zahradě

Jaký je hlavní důvod stavby zahradního domku? Chcete jej využívat jako sklad? Tím pádem jej zašijte do rohu zahrady. Pokud máte bazén, umístění chatky v jeho blízkosti Vám může přinést řadu výhod. Zároveň je dobré myslet na to, aby Vám chatka nezakryla výhled do zahrady či jiné krásy okolí.

5. Podklad

Jak jsme již zmínili, největší důraz musíte klást na PŘÍPRAVU PODKLADU. Na začátek musíme půdu pořádně zhutnit. Při nadměrné vlhkosti za může nezhutněná půda chovat nepředvídatelně a ovlivnit základy. Postupem času by mohlo dojít k posunu Vaší chatky.

Dodržujte tato pravidla:

  • Podkladová plocha musí být pevná.
  • Musí být rovná.
  • Musí být vyvýšena alespoň 10cm nad okolním terénem.
  • Třeba dodržet rozměry, případně rozmístění dané projektem.

Více o tom jak připravit podklad pod zahradní chatku či domeček naleznete zde.

Zde naleznete naši nabídku dřevěných chatek, zahradních domků a altánků ze dřeva: chatkylemon.cz