Všeobecné

Nejčastější chyby při stavbě zahradní chatky

zahradne chatky

Akým chybám sa vyhnúť pri stavbe záhradnej chatky.

Nesprávně provedené základy nebo špatně vypracovaný stavební plán Vám mohou pokazit celou zahradní stavbu. V tomto blogu Vám vysvětlíme, jakých chyb se máte vyvarovat při přípravě podkladu i při stavbě montované dřevostavby.

Základy jsou nejdůležitější částí stavby a to i přesto, že je není vůbec vidět. Určují, jak silná a pevná stavba na nich může stát a jak dlouho vydrží. Pokud neuděláte podklad pořádně, problémy se začnou nabalovat jeden na druhý.

Ale začněme od začátku…

1. Svépomocí nebo na klíč?

Nepřeceňujte své schopnosti. Montáž dřevěné chatky vyžaduje určité stavební zkušenosti. Pokud jste nikdy předtím nestavěli stavbu ze dřeva, doporučujeme zvážit možnost nechat si postavit zahradní chatku montážní firmou.

2. Stavební povolení

Na svém pozemku si nemůžete dělat co chcete. Musíte dodržovat určitá pravidla. Na jednopodlažní zahradní domek, který nemá více než 25m² a není pevně spojen se zemí, stavební povolení nepotřebujete. Stavbu je ovšem podle zákona nutno ohlásit obci. Nesmí to být stavba pro podnikatelský účel, tam platí jiná pravidla. Pokud je dřevostavba blíže než 2 metry od hranice souseda, potřebujete jeho souhlas.

Více na téma Jak postavit zahradní domek bez stavebního povolení naleznete zde.

3. Stavební plán

Před zahájením je dobré mít připravený STAVEBNÍ PLÁN (technický nákres). Ten dostanete buď od prodejce montovaných dřevostaveb, nebo si jej necháte vypracovat odborníkem. Před započetím stavby je třeba se zamyslet nad základy, výškou stěn, nosnými příčkami, odvodněním, větráním, rozvody, případně elektrickými zásuvkami a podobně. Rozmyslete si 2x, jak velká má být Vaše dřevostavba.

Pokud je možnost, vždy se rozhodněte raději pro větší chatku či terasu, nebudete toho litovat.

4. Výběr místa v zahradě

Jaký je hlavní důvod stavby zahradního domku? Chcete jej využívat jako sklad? Tím pádem jej zašijte do rohu zahrady. Pokud máte bazén, umístění chatky v jeho blízkosti Vám může přinést řadu výhod.

Zároveň je dobré myslet na to, aby Vám chatka nezakryla výhled do zahrady či jiné krásy okolí.

5. Podklad

Jak jsme již zmínili, největší důraz musíte klást na PŘÍPRAVU PODKLADU. Na začátek musíme půdu pořádně zhutnit. Při nadměrné vlhkosti za může nezhutněná půda chovat nepředvídatelně a ovlivnit základy. Postupem času by mohlo dojít k posunu Vaší chatky.

Dodržujte tato pravidla:

Více o tom Jak připravit podklad pod zahradní chatku či domeček naleznete zde.

👉 Zde najdete naši nabídku dřevěných chatek, zahradních domků a altánků ze dřeva:

kategorie zahradní domky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *